ÇOCUKLARDA TEMİZLİK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

ev temizliği

 

 

 

Çocukların sağlığı için ev temizliği yaparken ne kadar titiz olsak da, okuldayken daha önce karşılaşmadığı mikroplarla aynı anda karşılaştığı için çok sık hasta olurlar. Hastalanma sürecini en aza indirmek için bazı tedbirler alarak çocuklara kişisel temizliği öğretmek gerekir. 

 

 

 

Temizlik Alışkanlığı Ne Zaman Başlar?

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Temizlik alışkanlığı genellikle 2 yaşından itibaren başlar ve çocuğun sosyalleşmesiyle hız kazanır. 2 yaş çocuğunuz için önemli bir dönem. Çünkü bu dönemde kendi bedenini tanımaya ve taklit yoluyla bazı beceriler kazanmaya başlar. Ancak sabırlı olmanız gerekir. Çünkü çocuğunuz için her şey bir oyundan ibarettir. Onu kirleten her oyunun ardından onu yeni bir oyuna hazırlamanız gerekir: temizlik. Kısacası temizlik alışkanlığı kazandırmaya çalışırken iyi bir oyun arkadaşı olmanız gerekir. 

 

 

 

Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Hastalıkları önlemek için alınacak tedbirlerin en başında el yıkama alışkanlığı gelir. Çocuklara el yıkama alışkanlığını kazandırmamız, bu alışkanlığı kazandırmak için ise kendimiz de ellerimizi yıkayarak çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Peki, eller nasıl yıkanmalı?

 

- Önce bol su ile yıkanmalı

- Sabunlanmalı

- Ellerin bütün yüzeyleri ovalanmalı

- El sırtı, el ayası, parmak araları da ovalanmalı

- Akan su altında durulanmalı

- Kağıt havlu-peçete ile kurulanmalı (kurulama mikroorganizma sayısını azaltır)

- Kuruladığımız kağıt havlu ile musluk kapatılmalı

 

 

 


Eller Ne Zaman Yıkanmalıdır?

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

-  Yemeklerden önce ve sonra

- Diş, ağız, yüz ve göz temizliği yapmadan önce

-  Tuvaletten sonra

- Kirli, tozlu bir işi tamamladıktan sonra

- Dışarıdan eve gelince

- Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce

- Ellerin kirli olduğu her durumda

 

 

 

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Özellikle okula ilk kez gidecek çocukların evde tuvalet temizliğini öğrenmiş olması gerekir. Çocuklar tuvalet temizliği yaparken su, tuvalet kağıdı kullanmalıdır. Ortak kullanılan tuvaletlerden alafranga olanlar kullanılacaksa, kullanmadan önce sifonun çekilmesi gerektiği öğretilmelidir. Tuvalet temizliğine yeterli özen gösterilmezse okulda çocuklar arasında paraziter ve mikrobik bağırsak hastalıklarının önlenmesi zordur. 
Okullarda çocukların dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise beslenmedir. Çocuklar kantinlerde abur cubur olarak tarif ettiğimiz kola, bisküvi, çikolata gibi yiyecekleri tüketmemeleri konusunda özel olarak uyarılmalıdır. 

 

 

Web Tasarım