MUTFAK DOLABLARINDA OLUŞAN LEKELERİ TEMİZLEMENİN BİR BİRİNDEN PRATİK YÖNTEMLERİ

Mutfakta yaptığımız birbirinden farklı yemekler, o tertemiz tutmaya özen gösterdiğimiz mutfak dolaplarımızda yağ ve buhar lekesi oluşturuyor. Zamanla bu lekeler dolapların parlamasına engel olarak kötü bir görüntüye ve yapış yapış mutfak dolaplarına sebep oluyor. İşte bu yağ ve buhar lekelerini temizlerken uygulayabileceğin bir birinden pratik yöntemleri bir araya getirdik.

 

 1. Temizleyicini Kendin Hazırlayabilirsin

 

 

Mutfak dolaplarında kullanabileceğin çok sayıda kimyasal deterjan var.  Ancak bu deterjanların içindeki çözeltiler dolaplarınızı temizlerken yüzeyde aşınma yapar. Evde hazırlayabileceğin temizleyici için ihtiyacın olan yalnızca sirke ve su.  Bir fincan sirkeyi bir su bardağı su ile bir kova içide karıştırıp sprey şişesine boşalt ve temizleyeceğin yüzeye direkt uygula. Ardından silme işlemine geçerek yağ lekelerini yüzeyden çıkarabilirsin.

 

 2. Çıkmayan Lekeler Varsa

 

 

Sirkeli su ile çıkaramadığın daha ağır lekeler içinse karışımın için bir miktar bulaşık deterjanı ekleyebilirsin.  Böylelikle sirkenin çıkaramadığı lekelerin kolayca temizlendiğini fark edeceksin.

 

 3. Karbonatın Gücünden Faydalan

 

 

Ağır ve çıkmayan lekeler için uygulayabileceğin bir diğer yöntem karbonat ve su ile hazırlayabileceğin karışım olabilir. Karbonat ve su kullanarak macun kıvamına getirdiğin karışımı eski bir diş fırçası ile yüzeye uygulayabilir ve yumuşak hareketlerle silerek yüzeyden çıkarabilirsin.

 

 4. Bez Seçimine Dikkat Et

 

 

Dolap yüzeyinde oluşan yağ ve buhar lekesi zamanla kuruyarak çıkması zor bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda lekenin daha kola çıkması için sert yüzeyli süngerlere yönelebiliyoruz. Ancak sert kıllı süngerler lekeyi çıkardığı gibi dolabın rengine ve dokusuna zarar vererek zamanla daha bulanık görünmesine sebep olabilir. Bunun yerine silme işleminde yumuşak dokulu süngerleri tercih etmelisin.

 

 5. Nem En Büyük Düşmanın Olabilir

 

 

Silme işleminden sonra yüzeyin nemli kalması zamanla dolapların kabarmasına sebep olarak kısa sürede eskimesine sebep olur. Bu durumun oluşumuna engel olmak istiyorsan temizlik sonrası kuru ve temiz bir bez ile dolaplarını kurulamayı ihmal etme.

Web Tasarım