Stor Perde Temizlemenin Doğal ve Pratik Yöntemleri

Son yıllarda tül perdeler yerini şık görüntüleri ve pratik kullanımı sebebiyle stor perdelere bırakmış durumda. Severek kullandığımız stor perdelerin temizliği ise tam bir soru işareti.  Sık sık yaptığımız ev temizliği rutinimize zahmetli olduğunu düşündüğümüzden perde temizliğini eklemeyi ihmal ederiz. Oysa ev temizliği sırasında kimyasal deterjan kullanmadan sadece doğal yöntemlerle çok daha pratik ve hesaplı şekilde perdelerini evde temizleyebilirsin. Bu pratik ve işe yarar bilgileri senin için bir araya getirdik.

 

Tozlardan Tamamen Kurtulmak İçin; Elektrik Süpürgesi

 

ev temizliği

 

Evlerimizde bulunan stor perdeleri temizlerken bu yöntemi pek uygulamayız. Oysa ev temizliği sırasında perdelerimizi silme ya da yıkama işleminden önce elektirik süpürgesi süpürerek tozları alır ve böylelikle ıslandığında çamur kıvamına gelip yayılmasını engelleyebiliriz . Bunun için yapman gereken yalnızca elektrikli süpürgenin vakum başlığını kullanarak perdenin yüzeyinde biriken tozları almak.

 

Eski Eldiven Ya da Çorapların ile Temizlik Yapacaksın Desek

 

stor perde nasıl temizlenir

 

Evet hiç aklımıza gelmese de çorap ya da eskimiş bir eldiven ile ev temizliği yapabilirsin. Eğer evinde panjur şeklinde aralıklı bir stor perdeye sahipsen temizlik sırasında sıradan bir toz bezi yerine eldiven ya da çorap kullanmayı denemelisin. Temiz bir çorabı eline geçir ve kullandığın temizleyici ile dolu kaba elini sokup fazlalığı sıkarak perdelerini elin ile kavrayarak silebilirsin. Böylelikle tüm noktalara ulaşarak çok daha temiz bir sonuç elde edeceksin.

 

Stor Perdelerdeki Yağ Lekelerinden Kolayca Kurtulabilirsin

 

zebra perde temizliği

 

Özellikle mutfaklarda kullandığımız stor perdelerde zamanla yağ ve buhar lekeleri oluşur. Bu yağ ve buhar lekeleri erken müdahale edilmezse çıkarılması oldukça zor bir hale gelebiliyor. Üzerinde yağ lekesi oluşmuş perdeleri temizlerken askısından sökmeden sirke ile temizleyebilirsin.  Ev temizliği yaparken en iyi yardımcılarımızdan olan sirke perdendeki lekeleri tamamen ortadan kaldıracaktır. Bunun için temiz bir bezi sirke ile nemlendirip stor perdeni silerek hem lekelerden kurtulacak hem de uzun süre tozlanmadan korunmasını sağlamış olacaksın.

 

Eskimiş Diş Fırçaları Perdelerini Temizlerken Kullan

 

pratik ev temizliği

 

Özellikle dar aralıklı perdelerde sünger ile her noktaya ulaşamaz aralarda biriken toz ve lekelere müdahale edemezsin. Böyle durumlarda nemli bir diş fırçası ile ulaşamadığın noktaları yumuşak hareketlerle fırçalayarak lekeyi yok edebilirsin.

 

Web Tasarım