Ağır Kimyasallar İçeren Deterjanlara Karşı Buzdolabında Bulunan Doğal Temizleyiciler

Hepimiz ev temizliği söz konusu olduğunda içerisinde ağır ve son derece tehlikeli kimyasallar içeren birbirinden farklı deterjanlara yüksek bütçeler harcıyoruz. Oysa dolabımızda bulunan doğal malzemelerle çok daha iyilerini hazırlayabiliriz. Biz de sizin için sağlığımızı tehlikeye atan deterjanlara doğal ve ekonomik alternatifler sıraladık.

 

Mobilyalar: Hem Daha Temiz, Hem de Daha Parlak Olacak

 

ev temizliği

 

Mobilyalar hem en çok toz çeken hem de parlatmak için ekstra çaba verdiğimiz eşyalardır. Ev temizliği rutinimizde özellikle mobilya temizliğinde farklı işlevleri için birbirinden farklı ürünler kullanırız Tüm bu deterjanlara karşı evinde para harcamadan oluşturabileceğin karışım ile hem toz temizlemede hem de ahşap ve deri mobilyaları parlatmada kullanabileceğin bir karışım oluşturabilirsin.

Bunun için 1 çay bardağı zeytinyağı ve 1 adet limon suyunu temiz bir kapta karıştırdıktan sonra sprey şişesi yardımı ile ahşap ve deri mobilya yüzeylerine sıkarak temizleme bezi ile ovalıyoruz. Bu doğal tarif ile hem tozlardan kurtulup hem de yeni cilalanmış mobilya görüntüsüne kavuşabilirsin.

 

Halılarda Biriken Mikrop ve Atıkları Tek Malzeme İle Yok Edebilirsin

 

halı lekesi nasıl çıkar

 

Ev temizliği sırasında yaptığımız halı süpürme işlemi ne yazık ki halıda biriken atıkların yok olmasına ya da halı yüzeyinde oluşan lekenin temizlenmesinde işe yaramıyor. Özellikle yaşanan ufak kazalar ile halı yüzeyinde oluşan lekeleri düşünürsek. Artık farkında olmadan halıya dökülen şeylerle halıda oluşan lekeler gözünü korkutmasın. Leke oluşan bölgeye evindeki doğal ürünlerde müdahale edebilirsin.

Bunun için 1 su bardağı kabartma tozunu lekeli bölgenin üzerine dökerek lekenin yüzeyini tamamen kapatmalısın, eğer dökülen sıvı kabartma tozunu nemlendirdiyse üzerine biraz daha kabartma tozu ekleyerek bir fırça yardımı ile halıya yedirmeli ve birkaç saat beklemeye bırakmalısın. Ardından vakumlu bir süpürge aracılığıyla lekeli bölgeyi temizleyebilirsin.

 

Cam ve Aynalarda Mükemmel Temizlik için

 

sirke ile cam silme

 

Ev temizliği içinde en çok önem verilen cam ve aynalar için kullandığın deterjanlara karşı çok pratik, doğal ve hesaplı temizleyici hazırlamak oldukça basit.

Karışım için 2 su bardağı su (arıtma suyu leke bırakmaması için önerilir), 2 yemek kaşığı sirke, isteğe bağlı olarak sirke kokusunu hafifletmek için uçucu limon yağını bir sprey şişesine boşaltıp iyice çalkalıyoruz. Hazırladığımız karışımı sıkıp, temizlenecek alana sıkı mikrofiber cam bezi ile ovalayarak mükemmel görüntüye kavuşabilirsin.

 

Ev Yapımı Doğal Çamaşır Deterjanı

 

beşiktaş ev temizliği

 

Temizlik malzemesi seçerken en dikkat ettiğimiz ürünlerin başında çamaşır deterjanları yer alıyor. Ancak içeriğinde birbirinden farklı ve ağır kimyasallar içeren deterjanlarla kıyafetleri temizlememiz cilt hassasiyetine sebep olarak ağır sonuçlara yol açabiliyor.

Bu sağlığa zararlı kimyasalları içeren deterjanlara karşı hepimiz evimizde doğal, sağlığımıza zarar vermeyen ve çamaşırları tertemiz yapacak deterjanları hazırlayabiliriz..

Bu doğal deterjan için 1 adet doğal sabunu eskimiş bir rendeyi kullanarak rendeliyoruz. Bir fincan boraks ve bir su bardağı çamaşır sodasını rendeden geçirdiğimiz sabuna ekleyip, birkaç dakika boyunca iyice karıştırıyoruz. Hazırlananan karışım ile artık çamaşırlarını yıkamaya hazırsın.

 

Web Tasarım