Halı Lekelerini Tamamen Ortadan Kaldıracak 5 Doğal Yöntem

Ev temizliği yaparken elektrik süpürgesi ile süpürdüğümüz halılar sandığımız gibi kir ve atıklardan tamamen temizlenmiyor. Peki, ev ekonomisini sarsmadan halı temizliği nasıl yapılır? Halıları kolay temizleyebilmek, inatçı lekeleri ve kalıcı kokuları gidermek kullanabileceğin doğal yöntem ve malzemeleri sıraladık:

 


Ekonomik Malzeme: Arap Sabunu

 

Halı lekesi nasıl çıkar

 

Halı temizlemek için halı şampuanı kullanmak yerine arap sabunu kullanmak hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik bir yöntem. Temiz bir bezi arap sabunu ve su ile hazırlayacağın karışımının içinde iyice ıslanması sağlayıp ardından halınızın üzerini bastırarak silmelisin. İyice sildiğinden emin olduktan sonra sadece su ile ıslattığın bir bez ile durulama yapıp ve kurumaya bırakabilirsin.

 


Halıları Parlatacak Malzeme: Mısır Nişastası

 

halı temizleme

 

 

Halıdaki zorlu yağ ve boya lekelerini çıkarmada en etkili yöntem mısır nişastasıdır. Bir paket mısır nişastasını lekeler üzerine serp ve beş dakika bekle. Ardından sirkeli su ile halını silip  ve lekelerden kurtulabilirsin.

 


Zorlu Leke Uzmanı: Amonyak

 

bahar temizliği

 

Amonyak halıdaki yağ, boya ve mürekkep gibi zorlu lekeleri çıkaran etkili bir temizleyicidir. Su ile incelterek halıya zarar vermesini tamamen engelleyebilirsin.. Halıda genel silme işlemi yapacaksan, temizlik suyuna bir çorba kaşığı kadar ekleyerek de kullanabilirsin.

 


Her Eve Lazım: Beyaz Sirke

 

maslak ev temizliği

 

Ev temizliği için en doğal ve  pratik ürünlerde olan beyaz sirke ile özellikle meyve ve meşrubat lekelerini  kolayca temizleyebileceğini biliyor muydun?

Leke üzerine bir fincan beyaz sirke, 2 fincan su ve bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile hazırladığın solüsyonu sürebilir, ardından yumuşak bir bezle halını silebilirsin

 

Ev Temizliğinin Baş Tacı: Karbonat

 

karbonat ile halı silme

 

Ev temizliğinin baş aktörlerinden biri de karbonat. Halının üzerine direkt sarbonat serpip bu şekilde yarım saat boyunca bekletmelisin. Ardından elektrik süpürgesi ile süpürüp sonra duru su ile yavaşça silerek temizleyebilirsin.

 

Web Tasarım