KARARAN LAVABO NASIL TEMİZLENİR?

ev temizliği

 

 

 

 

Mutfakta en çok kullanılan, dolayısıyla en çok kirlenen yerlerden biri lavabolar. Ev temizliği yaparken bazen göz ardı ederiz ama aslında en temiz olması gereken yerlerden biridir. Zamanla lavabolarda sararmalar, kararmalar ve yiyecek-içecek kalıntıları nedeniyle çeşitli lekeler oluşur. Zor lekeler gibi görünse de eliniz hemen kimyasal temizlik ürünlerine gitmesin! Lavaboları doğal malzemelerle kolayca temizleyebiliriz. 

 

 

 

 

Çelik Lavabo 

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Birçok evin mutfağında bulunan paslanmaz çelikten yapılmış lavabolar zamanla su lekeleri nedeniyle oldukça kötü görünür. Ev temizliği yaparken çoğu kez unuttuğumuz lavabolar sağlığı tehdit edebilecek kadar kirli bir hale gelmeye başlar. Çözüm ise yine doğal malzemelerden geliyor! 

 

 

 

 

Nasıl Uygulanır?

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Öncelikle suyu su ısıtıcında kaynatıp 1-2 dakika bekletin. Ardından bir elinize temizlik fırçasını bir elinize suyun bulunduğu kabı alın ve bir yandan su dökerken bir yandan da fırçalayarak lavabonun üzerindeki temel kalıntılardan kurtulun. Bu işlemi tamamladığınızda elbette tüm lekeler çıkmayacak ancak lekelerin büyük bir bölümü çıkmış, diğer kısmı ise sıcak suyun etkisiyle yumuşamış olacak.
Ardından sirke, karbonat ve limon suyunu aynı kapta karıştırın. Koyu kıvamlı olacak bu karışımı da yine lavaboya temiz bir fırça yardımıyla, hafif hafif ovarak yaydırın. Bu aşamada karbonat evyenizi çizebileceğinden ovarken sert hareketler yapmayın. Karışımı tüm lekeli bölgelere yaydıktan sonra tamamen kurumasına izin vermeyecek şekilde 5-10 dakika bekletin. Ardından musluktan akıtacağınız suyla tüm lavabo ve evyeyi durulayın. 

 

 

 

 

Mermer ve Granit Lavabo 

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Sararan bölgeleri temizlemek için çelik olan lavabolara göre daha dikkatli davranmak gerekiyor. Çünkü mermer ve granit, asidik malzemelere karşı daha hassas olabiliyor. 

 

 

 

 

Nasıl uygulanır?

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Eğer lavabonuzda oluşan lekeler zorlu lekelerse ve bir türlü çıkmak bilmiyorsa işe suyunuzu ısıtarak başlayın. Kaynatıp bir kenarda yaklaşık 5-10 dakika beklettiğiniz sıcak suyun içine yarım çay bardağı beyaz sirkeyi ilave edin. Karışımın etkisini artırmak için bu aşamada karışıma 1 limonun suyunu da ekleyebilirsiniz. Ardından bu karışımı temiz bir sprey şişenin içine aktarın ve lavabolarınızdaki tüm lekeli bölgelere bu karışımı bol bol püskürtün. Bu şekilde en az 10 dakika bekletin. Lekelerin renginin açıldığını görünce güzelce durulayın.

 

 

Web Tasarım