HER GÜN CEVİZ YERSENİZ... 

ev temizliği

 

 

 

 

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Ancak yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle meme kanserinden korunmak mümkün. Elbette bunun için öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenmek kansere yakalanma riskini yüzde 30-40 civarında düşürebiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, bu kanser türüne karşı mücadelede ayrı bir önem taşıyan besinleri anlatıyor.

 

 

 

 

Ceviz

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Ceviz, kanserli hücrelerin hayatta kalmalarını sağlayan enzimlerin aktivasyonunu engelleyen “gama tokoferol” adında bir bileşen içeriyor. Ayrıca içerdiği fitoöstroller sayesinde, kadınlarda ve erkeklerde östrojen seviyelerini düzenleyerek, meme kanseri hücrelerinin büyümelerine neden olan östrojen reseptörlerinin de bloke edilmesini sağlıyor.

 

Nutrition and Cancer Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada; 1 ay boyunca her gün ceviz tüketen farelerde, tüketmeyenlere göre kanserli hücrelerin büyüme oranının yarı yarıya azaldığı görülmüş. Meme kanserinden korunmak için her gün mutlaka 2-3 tam ceviz tüketmeye çalışın.

 

 

 

 

Domates

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Pişmiş domates meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yayınladığı bir çalışmada, yüksek karotenoid düzeyine sahip olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin yüzde 19-22 oranında daha düşük olduğu saptanmış. Özellikle hafta sonu kahvaltılarında menemen tüketmek ya da makarna soslarını pişmiş domatesle yapmak hem sağlıklı hem de lezzetli birer alternatif olabilir.

 

 

 

 

Yağlı Balıklar

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Yağlı balıklar, özellikle omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zenginler. Uluslararası çalışmaların geniş çaplı bir analizi yapıldığında, yeterli omega 3 yağ asidi tüketen kadınların yüzde 14 oranında daha az meme kanseri riski taşıdığı bulunmuş. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal meme kanserine karşı haftada 2 gün balık tüketmeyi ihmal etmemenizi söylüyor.

 

 

 

 

Keten Tohumu

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Keten tohumu, kan basıncını düzenlenme, kolesterol seviyesini düşürme gibi pek çok açıdan sağlık için oldukça faydalı. Günde 1 çay kaşığı keten tohumunu yulafa veya yoğurda ekleyerek ya da salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Ancak bazı meme kanseri türlerinde tüketilmesi önerilmez. Bu yüzden eğer meme kanseri tedavisi görüyorsanız doktorunuza sormadan tüketmeyin.

 

 

 

 

Yeşil Çay

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmada, günde en az 1 fincan yeşil çay içen kadınların çay içmeyenlere göre daha az oranda kanser tanısı aldığı tespit edilmiş. Eğer tansiyon probleminiz yoksa günde 2 fincan yeşil çay içmenizde fayda var. 

 

 

 

 

Ispanak

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, lutein, zeaksantin gibi antioksidanlardan oldukça zenginler. Bu antioksidanlardan zengin bir beslenme düzenine sahip olanlarda meme kanseri görülme sıklığı yüzde 16 oranında daha düşük. Lahana ve kuşkonmaz da yine ıspanak gibi bu antioksidan bileşenlerden oldukça zengindir.

 

 

 

 

Zeytinyağı

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Yapılan bir çalışmada, zeytinyağında bulunan antiinflamatuar özellikteki fenolik bileşenler ve oleik asitin kanserli hücrelerin büyümesini bastırdığı belirtilmiş. Buna bağlı olarak da, beslenmelerini sızma zeytinyağıyla destekleyen kadınlarda meme kanseri görülme riskinin yüzde 68 daha düşük olduğu belirlenmiş. Beslenmenizde tereyağı veya kuyruk yağı gibi doymuş / trans yağlar yerine, tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan zeytinyağına ağırlık verin.

 

 

 

 

Yaban Mersini

 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

 

Yaban mersini, böğürtlen, çilek ve ahududu gibi meyveler, antikanser özellikleri olan polifenolden yüksek miktarda içeriyorlar. Ayrıca, C vitamini gibi antioksidanlarda da yüksektir. Berry cinsi meyvelerin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var. 
 

 

Web Tasarım