SELFİE ÇEKMEK TEHLİKELİ OLABİLİR Mİ?

ev temizliği

 

 

 

Ağır yaralanmaların ve ani ölümlerin hastalık ve trafik kazası gibi pek çok nedeni olabilir. Ama kısa süre önceye kadar hiç kimse selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini düşünmezdi! Aslında sosyal medyada fenomen olmak isterken ciddi kazalar geçirebilir, hatta hayatınızı kaybedebilirsiniz. 

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yapılan bir araştırma, 2011-2017 arasında dünya genelinde 259 kişinin tehlikeli selfie arayışındayken hayatını kaybettiğini duyurdu. Araştırmaya göre, bu dönemde 5’i Türkiye’de olmak üzere tam 259 kişi selfie çekmek isterken hayatını kaybetti. Araştırmayı yapan kuruluş bu tür ölümlerin engellenmesi için, “selfie’ye yasak alanlar” belirlenmesini önerdi. Önerilen alanlar arasında, ölümlerin çoğunun yaşandığı dağ zirveleri, yüksek binalar ve göller yer alıyor. Ancak pek çok ülkede hala bu öneriler dikkate alınmış değil! 

 

 

 

Selfie Çekmek Ölümcül Olabilir!

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Boğulma, ulaşımda yaşanan kazalar ve yüksekten düşme, bu 259 ölüm arasında en yaygın olanları olarak açıklandı. Yaşanan ölümler arasında, hayvan saldırısı, elektrik akımına kapılma, yangın ve silah gibi örnekler de yer alıyor. Köprü ya da gökdelenlerin üstlerinde çekilen bu tür fotoğraflar son dönemdeki en tehlikeli “trendlerden” biri.

 

- 19 yaşındaki Avustralyalı Gavin Zimmermann, yüksek bir tepede selfie çekemek isterken düşerek hayatını kaybetmişti.

- Tomer Frankfurter de ABD’nin California eyaletinde bulunan Yosemite Ulusal Parkı’nda 250 metre yüksekten düşerek yaşamını yitirmişti.

- Moskova’daki Uluslararası İş Merkezi binasının yanındaki köprüden düşen 21 yaşındaki bir Rus üniversite öğrencisi vakası da var.

 

Ayrıca araştırmacılar; selfie kaynaklı ölümlerin sayısının elde edilenden çok daha fazla olabileceğini, birçok vakada, selfie’nin ölüm nedeni olarak kayda girmediğini söylüyor.

 

 

 

Hayatını Kaybedenlerin Yüzde 72,5’i Erkek

 

 

 

ev temizliği

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi'nin araştırması, selfie çekerken yaşanan ölümlerin en fazla görüldüğü ülkelerin Hindistan, Rusya, ABD, ve Pakistan olduğunu ortaya çıkarıyor. Selfie çekerken yaşamını yitirenlerin 72,5’i de erkek. Bu kapsamda 2011 yılında sadece 3 ölüm yaşanırken, 2016 yılında sayı 98’e, 2017 yılında ise 93’e çıktı. Henüz 2018 yılına dair net veriler açıklanmadı. 


Yapılan araştırmaya göre gerekli önlemler alınmazsa, selfie çekerken yaşanan ölümler giderek artabilir. 


 

Web Tasarım